Finska Vetenskaps-Societeten

Lärarpris 1998 –

1998 Manninen Turo, Oulun kaupungin Madetojan musiikkilukion historian ja yhteiskuntaopin vanhempi lehtori
1999 Öhman Anneli, äldre lektor i matematik, fysik och kemi vid Svenska samskolan i Tammerfors
2000 Sourander Ulf, lektor i historia och samhällslära vid Topeliusgymnasiet i Nykarleby
2000 Kervinen Matti, Tapiolan lukion matematiikan ja fysiikan vanhempi lehtori
2001 Krook-Björklöf, Marianne äldre lektor i biologi, kemi och geografi vid Närpes gymnasium
2001 Mäkinen Kirsti, Helsingin Suomalaisen Yhteiskoulun äidinkielen lehtori
2002 Till Inga-Lill, äldre lektorn i engelska och franska vid Gymnasiet i Petalax
2002 Auvinen Oili, Kankaanpään lyseon vanhempi lehtori
2003 Brännbäck Åke, lektor i fysik och kemi vid Gymnasiet Svenska Normallyceum i Helsingfors
2003 Lähteenmäki Marja-Leena, Laihian lukion ruotsin kielen lehtori
2004 Granlund Siv, lektor i modersmålet vid Närpes gymnasium
2004 Iho Irma, Martinlaakson lukion fysiikan lehtori
2005 Stam Monica, lektor i matematik vid Gymnasiet i Petalax
2005 Arola Pauli, Helsingin yliopiston Viikin Normaalikoulun historian ja yhteiskuntaopin lehtori
2006 Nukari Anneli, Ressun lukion biologian ja maantieteen lehtori
2006 Salenius Helena, lektor i religion och psykologi vid Brändö gymnasium
2007 Waxlax Jonas, lektor i fysik vid Gymnasiet Lärkan i Helsingfors
2007 Ravi Hannele, Joensuun Lyseon historian ja yhteiskuntaopin lehtori
2008 Lindholm Sture, äldre lektor i historia och samhällslära vid Ekenäs gymnasium
2008 Sirniö Jarmo, Oulun Kastellin lukion matemaattisten aineiden lehtori
2009 Abbor Birgitta, lektor i biologi och geografi vid Kronoby gymnasium
2009 Ontero Anne, Oulun Suomalaisen Yhteiskoulun lukion englannin kielen lehtori
2010 Till Jan-Erik, lektor i historia vid Karis-Billnäs gymnasium
2010 Rönkä Antti, Oulun Lyseon lukion biologian ja maantieteen lehtori
2011 Rydell Tom, Lektor i matematik och fysik vid Ålands gymnasium
2011 Meskus Kristiina, Kastellin lukion ruotsinopettaja
2012 Komsi Maria, lektor i finska vid Närpes gymnasium
2012 Paso Risto, Oulun lyseon fysiikanopettaja
2013 Niiranen Camilla, lektor i matematik och kemi vid Lovisa gymnasium
2013 Putus-Hilasvuori Titta, Pohjois-Tapiolan lukion historian ja yhteiskuntaopin lehtori
2014 Eriksson Roger, lektor i religion och psykologi vid Pedersöre gymnasium
2014 Heino Hannele, Lahden yhteiskoulun lukion biologian, maantieteen ja astronomian lehtori
2015 Eklund Bertil, lektor i fysik-matematik vid Närpes gymnasium
2015 Venemies Kati, Helsingin Kallion lukion englannin kielen lehtori
2016 Savinainen Antti, Kuopion lyseom matematiikan lehtori
2016 Casén Anders, lektor i samhällslära vid Ålands lyceum
2017 Björkas Kerstin, lektor i naturvetenskaper vid gymnasiet i Petalax
2017 Repo Heidi, Helsingin Suomalaisen Yhteiskoulun lukion ja peruskoulun ruotsinkielen lehtori
2018 Fagerholm Mats, lektor i historia och samhällslära vid Pargas svenska gymnasium
2018 Mäki Jaana, Tampereen Tammerkosken lukion englanninkielen lehtori
2018 Tauriainen Katja, Turun suomalaisen yhteiskoulun lukion luonnontieteiden lehtori
2019 Salenius Jan-Anders, lektor i matematik vid Brändö gymnasium i Helsingfors
2019 Heiskanen Paavo, Kuopion lyseon lukion matematiikan lehtori
2019 Juntunen Marjaana, Viitasaaren lukion historian ja yhteiskuntaopin lehtori
2020 Ingelin Tanja, lektor i historia, samhällslära och religion vid Kyrkslätts gymnasium
2020 Mattsson Mia, lektor i historia och samhällslära vid Jakobstads gymnasium
2020 Saarinen Minna, Tampereen klassillinen lukion fysiikan lehtori
2021 Pörn Irene, lektor i matematik vid Korsholms gymnasium
2021 Koivunen Timo, Oulun lukion maantieteen lehtori
2021 Lukkarinen Leena, Mäkelärinteen lukion espanjan kielen opettaja
2022 Lindholm Anna-Stina, lektor i modersmål, filosofi och livsåskådning vid gymnasiet Lärkan i Helsingfors
2022 Perkkalainen Paula, Kaurialan lukion kemian lehtori
2022 Vuorela Laura, Helsingin Medialukion historian ja yhteiskuntaopin lehtori